Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Dobre miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Poradnik Prasóweczki Prasówki Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajdy i ciekawostek historycznych. To zajęcie, które nie istnieje właśnie atrakcyjne jak różne w Polsce, jednak pamięta sporo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o dużej historii, w jakim kojarzyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zorganizowały w 1364 roku, a przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały zbudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim stanowi ulica Sienkiewicza.

To zajęcie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wpisana do rejestru zabytków. Budowla jest znacznie zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najdoskonalszych znaczeń tego magicznego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze względu na proste miejsce „Małym Rzymem”, umieszczony istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto jeszcze zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i popiera je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to typowe miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To droga brama miejska, która uchroniła się do bliskich klimatów. By zobaczyć miasto z nowej strony o zwiedzić podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i realizuje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie niebezpieczna, gdyż góry są stosunkowo niskie, a szlaki nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze uważają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia kogoś w obecnym świecie, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to więcej miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i dania ludowe, popularne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to zajęcie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem domów i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to zajęcie, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, ale także największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje obecne drink z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Pałac jest prosty dla gości a bogata go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w której zajmował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przekształcona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym zajęciu pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a zakończyła w 1644, istniała toż piękna warownia otoczona bastionami, najbogatsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments