Temat strony

muzeum bimbrownictwa Białystok, bimber, muzeum, Białstok, miłośnik bimbru

Bimber ze śliwek

Doskonały trunek na wyjątkowe okazje i toasty! [...] Bimber ze śliwek

Pigwówka na bimbrze

Nalewkę z pigwy możemy przygotować na spirytusie, nic nie stoi na przeszkodzie by urzyć dobrej jakości bimbru.[...] Nalewka z pigwy na bimbrze

Muzeum Bimbrownictwa

Doczekaliśmy się! Teraz każdy miłośnik bimbru może przekonać się nie tylko z opowieści jak kiedyś pędzono bimber. Powstało pierwsze w Polsce Muzeum Bimbrownictwa. Pośród naprawdę wielu ciekawych eksponatów możemy spotkać osoby, z którymi wymienimy – moim zdaniem – cenne doświadczenia.

Muzeum Bimbrownictwa nie przez przysadek zostało otwarte właśnie w Białymstoku. Bimber pędzono tam od wielu lat jak wyjaśnia Andrzej Lechowski, historyk, szef Muzeum Podlaskiego:


Korzeni bimbrownictwa na Podlasiu trzeba się doszukiwać w XIX wieku. Wtedy w majątkach powstawały gorzelnie, które produkowały jednak alkohol wyłącznie na potrzeby tych majątków. Równolegle rozwijała się więc i nielegalna produkcja. Tu, na naszych terenach, bimbrownictwo kwitło. Sprzyjał ku temu odludny charakter regionu. Weźmy regiony bimbrownicze. Pierwszy to Czarna Białostocka-Sokółka, drugi Michałowo-Gródek i trzeci okolice Hajnówki. Tam wszędzie są lasy. Można więc się tam dobrze skryć. Ważny jest też dostęp do surowców. Do zboża, ziemniaków. Ale też i barwników. Czyli ziół, miodów. Bimbrownictwo to kultywowanie pewnej tradycji. Tak jak podtrzymywanie ginących zawodów.

Każdy kto pędził lub pędzi bimber wie o czym mowa. Ciekawość sąsiadów i ich dociekliwość „skąd te zapach w całym bloku?” Będąc z wizytą miałem przyjemność próbować bimber wykonany w tamtych rejonach i powiem, że buteleczkę poprosiłem na wynos.

Kilka fotek z Muzeum Bimbrownictwa

Muzeum Bimbrwnictwa - fot. Marta GawinaMuzeum Bimbrownictwa - fot. Marta Gawina
Muzeum Bimbrownictwa - fot. Wojciech OksztolMuzeum Bimbrownictwa - fot. Wojciech Oksztol

Nowa kolumna rektyfikacyjna!

niezawodna

alkohol 94% gwarancja!

zbiornik 30l

Sprawdź tutaj

Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza prezentowaną stronę jest zabronione. Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i dobrego obyczaju. Jeśli chcesz powołać się na treści strony www.polskavodka.pl umieści linka w swojej publikacji. Nie kopiuj! Możesz mnie cytować.